Gelinlik Rehberi - Anasayfa
Kışın Evlilik |  Gelinlik Modelleri |  Abiye |  Gelinlik Fikirleri |  Düğün Fikirleri |  Fotoğraf |  Organizasyon |  Balayı |  Güzellik ve Sağlık
 

 


 

Doğa ile İç İçe Bir Balayı

 


pastoral

Turizm, çevreye en çok zarar veren sektörlerden biri. Aşırı lüks tatillerdeki gereksiz masraflar, açık büfelerde çöpe giden onca yemek, her gün yıkanan havlu ve çarşaflar, otel yapmak için yeşil alanların tahrip edilmesi gibi birçok faktör rahat bir tatilin arka sahnesinde doğal kaynakları tüketiyor. Oysa ki hayallerinizdeki balayının bedeli böyle olmak zorunda değil. Yeni hayatınıza doğayla dost bir balayıyla temiz bir sayfa açabilirsiniz.

Ekolojik balayı, doğa dostu düğünler gibi dünyada yükselen bir trend. Birçok çift, ekolojik temalı düğünlerinin ardından ekolojik balayına çıkmayı tercih ediyor. Tabi ki kimse sizden organik tarım yapmanızı, balayına bisikletle gitmenizi ya da güneş enerjisiyle hayatınızı sürdürmenizi beklemiyor. Yine de balayınızı çevreci bir duyarlılıkla organize etmeniz harika bir şey. Sadece çevreye saygılı otelleri ve uygulamaları seçmeye özen göstererek bile çevreye önemli bir katkı yapmış olursunuz. Bunun için tatilinizi organize eden turizm şirketine gideceğiniz otelin ya da tesisin nasıl bir yerde konumladığını, çevreye duyarlı olup olmadığını sorun. Örneğin, kalacağınız otelin inşası için koca bir ormanlık alan feda edilmişse o oteli seçmeyin. Gideceğiniz yerde çevreye nasıl katkıda bulunabileceğinizi araştırın. Yerel olanı tercih edin. Bulunduğunuz yerde yetişmeyen yiyecekleri servis eden ya da geri dönüşüme önem vermeyen bir otele gitmeyin.

Uçakla ulaşım ne kadar kıtalar arası seyahatlerde vazgeçilmezse de, uçuşların küresel ısınmaya en çok neden olan faktörlerden biri olduğunu unutmayın. Aktarmalı seferleri tercih etmeyin. Balayı yerinize mümkün olan en direk uçuşu seçmeye özen gösterin. Balayında çiftler lüks içinde bir tatil geçirip düğün stresini üzerlerinden atmak isterler ama seyahatinizi ayarlarken sadece kendi keyfinizi değil, çevrenin kirlenmemesi için elinizden geleni yapmayı da düşünün.
Ekolojik temalı bir balayı yapmaya karar verdiğinizde yurt içinde ve yurt dışında birçok seçeneğiniz var. Öncelikle belirlemeniz gereken, nereye, nasıl gideceğiniz ve gittiğiniz yerde ne yapacağınız. Afrika’da vahşi doğa il iç içe bir safari tatili, ya da egzotik bir adada su altı zenginliklerini ve rengarenk bitki örtüsünü keşfedebilirsiniz. Yurt içinde organik tarımı ve ekolojik yaşamı tanıyabileceğiniz birçok çiftlik size farklı tatil seçenekleri sunuyor. Size kalan, nasıl bir tatil istediğinize karar vermek.

Yurt Dışı

“Afrika Safari Tatili: Vahşi doğayla iç içe heyecan dolu bir balayı geçirmek harika olabilir. Ancak oraya gitmeden, safarinin hangi şartlarda yapılacağını araştırın. Katılacağınız gezinin çok kalabalık olması hayvanların huzurunu bozabilir ve nesilleri tükenmeye yüz tutmuş birçok hayvanın doğal ortamına zarar verebilir. Bunun yerine, safari düzenleyen özel bir şirketle anlaşarak küçük bir grupla tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Tur rehberlerinin gittiğiniz yörenin yerlilerinden olması da güzel bir şey çünkü onlar gezilen bölgeyi nasıl korumaları gerektiğini daha iyi bilirler ve sizi yönlendirebilirler. Siz de yerel yaşama katkı da bulunmuş olursunuz.
istock_000003227027xsmall

İtalya Toskana-Adler Thermae SPA: Sülfür ve mineraller zengin doğal sıcak suları, Toskana çamurundan hazırlanan uygulama ürünleri ve yerel  üzümleri, kullanılarak yapılan şarap uygulamasıyla inanılmaz bir rahatlama yaşarsınız.
Şili’deki Termas de Puyuhuapi oteli, termal havuzlarını, masajlarını ve yosun tedavisini dorukları karlarla kaplı bir dağ manzarası eşliğinde size sunuyor.
Avusturalya ve Avusturya dağlarında bulunan ekolojik konaklama yerleri de hem modern odalara sahip hem de çevreyi korumayı öncelikli görevi sayıyor. Avusturalya’da Queensland’de bulunan ve gür yağmur ormanlarıyla çevrelenmiş 15 villadan oluşan ve saf ekolojik yaşamı birleştiren Daintree Eco Lodge’u da tercih edebilirsiniz.” (Perfect Wedding)

Yurt içi

Organik tarım çiftlikleri: Şehir hayatından uzaklaşmak, doğayla iç içe sakin bir tatil geçirmek isteyenler için organik tarım çiftlikleri birebir. Bu ekolojik çiftliklerde kullanılan bütün malzemeler doğa dostu, üretilen her şeyde insan sağlığı öncelikli olarak gözetiliyor. Bu tarz çiftliklerde yoga, meditasyon dersleri veren ve kültürel el becerileri öğreten atölyeler bulunuyor. Ekolojik tatil ile hem ruhunuzu hem de bedeninizi besleyebilirsiniz.

Bu çiftliklerde gönüllü olarak çalışmak da mümkün. Günde belirli bir saat çiftlikteki işlere yardım ederek, çiftlikte ücret ödemeden konaklayabilirsiniz.

http://www.pastoralvadi.com

www.ekolojiktatil.net


Etiketler : , ,Evlilik Yolunda İlham Almanız İçin Mevsimsel Detaylar

Dört mevsimsel kategoride, gelin adayı hangi mevsimde evlenecek olursa olsun, o mevsimin avantajlarını nasıl muhteşem anılara dönüştüreceğinden, dezavantajları ise nasıl fırsata çevirebileceğinden bahsettik. Her mevsimin kendine göre güzellikleri olduğu düşüncesinden hareketle, düğün hazırlık sürecinde, ilkbaharın, yazın, kışın ve sonbaharın farklılıklarını düğününüze nasıl yansıtabileceğinize dair ipuçlarını sitemizde bulabilirsiniz. Keyifle gelinlik modelleri inceleyebilmeniz dileğiyle.

 
Gelinlik Rehberi - İlkbaharda gelin olmak
Gelinlik Rehberi - Yazın gelin olmak
Gelinlik Rehberi - Sonbaharda gelin olmak
Gelinlik Rehberi - Kışın gelin olmak


Sitemiz Hakkında | Bize Ulaşın
Gelinlik